NUDO

7.00

Nudo është një vepër që trajton temën e pushtimit. Jo të pushtimit ushtarak, por të pushtimit erotik. Prandaj, titulli alternativ i kësaj vepre, sipas dëshmisë së autorit, ka qenë Pushtimi i madh, kurse si moto e saj është vënë thënia e filozofit kinez Lao Tzu: Çdo pushtim është një dështim.

Tematikisht vepra është provokacion estetik që shpalos një perversitet erotik: skulptori Alfred Boka zgjidhet drejtor i konviktit që ka një mijë vajza dhe, befas, në një cep të trurit i vetëtin ideja për t’i pushtuar të gjitha.

Shto i Preferuar
Shto i Preferuar

Ridvan Dibra (1959), prozator, dramaturg, poet dhe profesor universitar, është autor i shumë veprave në zhanre të ndryshme. Veprat e tij janë përkthyer në disa gjuhë dhe janë shpërblyer me disa çmime. Ndër veprat më të njohura janë: Nudo, Legjenda e vetmisë, Në kërkim të fëmijës së humbur, Gjumi mbi borë, Për romanin dhe romanet etj

Të dhëna për Librin:

Autori Ridvan Dibra
Titulli Nudo
ISBN 978-9951-777-68-1
FAQE 130
Çmimi 7
Viti 2021
Autori

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “NUDO”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Mund t’ju pëlqejnë edhe…

Shopping Cart
NUDO
7.00
Shto i Preferuar
Shto i Preferuar