,

NATË DHE MJEGULL

9.00

Katër pjesë me një stil të veçantë, duke përzier ironinë dhe poezinë. Ku gjejmë shqetësimet kryesore të Kishit: reflektim mbi kujtesën, mbi krijimtarinë letrare, mbi fatin e individit në makinën vrasëse të krijuar nga shtypja totalitare.

Shto i Preferuar
Shto i Preferuar

Danillo Kish (1935-1989), një ndër shkrimtarët më të mëdhenj të ish-Jugosllavisë dhe, pa dyshim, ndër shkrimtarët më të njohur ballkanikë në botë, ka botuar veprat: Mansarda, Një varr për Boris Davidoviçin, Kopshti, hiri, Enciklopedia e të vdekurveetj. Vepra e tij është vlerësuar lart nga Milan Kundera, Philip Roth, Susan Sontag etj. Romani Klepsidra është botuar për herë të parë në Kosovë më 1977, i përkthyer nga shkrimtari, muzikanti, aktivisti dhe atdhetari Jusuf Gërvalla, i cili u vra në moshën 38 vjeçare nga Shërbimi Sekret Jugosllav (UDB), në Untergruppenbach të Gjermanisë.

Të dhëna për Librin:

Autori Danillo Kish
Titulli Natë dhe mjegull
ISBN 978-9951-777-73-5
FAQE 435
Çmimi 9
Viti 2023
Autori

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “NATË DHE MJEGULL”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Mund t’ju pëlqejnë edhe…

Shopping Cart
NATË DHE MJEGULL
9.00
Shto i Preferuar
Shto i Preferuar