,

KLEPSIDRA

8.00

Vlerësuar si njëra ndër veprat më të mira të Kishit, Klepsidra flet për muajt e fundit të një burri para se të dërgohet në kamp përqëndrimi. Romani pjesërisht bazohet në jetën e babait të shkrimtarit, i cili ishte vrarë në Auschwitz.

Shto i Preferuar
Shto i Preferuar
Kategori: , Etiketa: , ,

Danillo Kish (1935-1989), një ndër shkrimtarët më të mëdhenj të ish-Jugosllavisë dhe, pa dyshim, ndër shkrimtarët më të njohur ballkanikë në botë, ka botuar veprat: Mansarda, Një varr për Boris Davidoviçin, Kopshti, hiri, Enciklopedia e të vdekurveetj. Vepra e tij është vlerësuar lart nga Milan Kundera, Philip Roth, Susan Sontag etj. Romani Klepsidra është botuar për herë të parë në Kosovë më 1977, i përkthyer nga shkrimtari, muzikanti, aktivisti dhe atdhetari Jusuf Gërvalla, i cili u vra në moshën 38 vjeçare nga Shërbimi Sekret Jugosllav (UDB), në Untergruppenbach të Gjermanisë.

Të dhëna për Librin:

Autori Danillo Kish
Titulli Klepsidra
ISBN 978-9951-777-56-8
FAQE 284
Çmimi 8
Viti 2019
Autori

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “KLEPSIDRA”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shopping Cart
KLEPSIDRA
8.00
Shto i Preferuar
Shto i Preferuar