ZOTI NË KINEMA

(1 shqyrtim nga klient)

5.00

Libri Zoti në kinema është një libër që trajton filma të njohur mbi heshtjen e Zotit përballë krimeve të njerëzve. Nga një prizëm filozofik, analizohen idetë e filmave: The Seventh Seal, The Last Temptation of Christ, Amen, The Two Popes etj.

Shto i Preferuar
Shto i Preferuar
Kategori: Etiketa: , ,

Libri Zoti në kinema është një libër që trajton filma të njohur mbi heshtjen e Zotit përballë krimeve të njerëzve. Nga një prizëm filozofik, analizohen idetë e filmave: The Seventh Seal, The Last Temptation of Christ, Amen, The Two Popes etj. Në vlerësimin në kopertinë të librit, Ag Apolloni shkruan: “Libri Zoti në kinema vjen me një titull goditës. Pas titullit efektiv qëndrojnë analizat, përqasjet, komentet dhe reflektimet, nëpërmjet të cilave Dragusha e tejkalon diskursin mediatik dhe strehohet aty ku ndihet rehat: në filozofi. Filozofia është pika e pozicionimit të tij, ndërsa kinematografia është ekrani përballë tij, prandaj këto ese mund të lexohen si një teori e tij, duke pasur parasysh etimologjinë e termit. Meqenëse Zoti në shkrimet e Dragushës është temë obsesive dhe problem i pashmangshëm e i pazgjidhshëm, ai s’kishte si të mungonte edhe në krye të titullit të librit të tij të parë. Këta dy kanë çfarë të thonë për njëri-tjetrin, kanë një histori të gjatë (mos)marrëveshjeje. Përderisa i pari (Zoti) ka vendosur të heshtë, i dyti (Dragusha) ka vendosur të flasë. Dhe ky është vetëm fillimi”.

Të dhëna për Librin:

Autori Dritan Dragusha
Titulli Zoti në kinema
ISBN 978-9951-777-29-2
FAQE 70
Çmimi 5
Viti 2020
Autori

1 shqyrtim për ZOTI NË KINEMA

 1. Aimee

  Hi there! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds mme of my old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this write-up to him.

  Petty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

  Stop by my web page: https://Penzu.com/p/9427cac2

Shtoni një shqyrtim

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shopping Cart
ZOTI NË KINEMA
5.00
Shto i Preferuar
Shto i Preferuar