ZEMRA E ERRËSIRËS

8.00

Aventurieri i Conrad-it nuk kërkon të mposhtë, por të dijë. Ngjitja përpjetë lumit është një mbërritje tek e vërteta, hapësira simbolizon kohën, aventurat shërbejnë për të kuptuar. Simpatia e autorit është në anën e banorëve vendasë të kontinentit të zi.

Shto i Preferuar
Shto i Preferuar
Kategori: Etiketë:

Joseph Conrad (1857-1924) është shkrimtar anglez me origjinë polake, i famshëm sidomos për romanin Zemra e errësirës, mbi të cilin, në vitin 1979, Francis Ford Coppola bëri filmin e famshëm Apocalypse Now. Edhe pse anglishtja nuk ishte gjuha amtare e tij, meqë për herë të parë në Angli shkoi në moshën 21-vjeçare, ndërsa vetëm nga mosha 37-vjeçare jetoi aty, Conrad sot konsiderohet njëri nga shkrimtarët më të mirë të gjuhës angleze. Për veprat e tij kanë shkruar emra të njohur të kritikës, si Harold Bloom dhe Tzvetan Todorov, ndërsa nga vepra e tij janë frymëzuar shumë shkrimtarë, përfshirë edhe T. S. Eliot, F. Scott Fitzgerald dhe Ernest Hemingway.

Të dhëna për librin:

Autori Joseph Conrad
Titulli Zemra e errësirës
ISBN 978-9951-777-80-3
FAQE 168
Çmimi 8
Viti 2023
Autori

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “ZEMRA E ERRËSIRËS”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Mund t’ju pëlqejnë edhe…

Shopping Cart
ZEMRA E ERRËSIRËS
8.00
Shto i Preferuar
Shto i Preferuar