, ,

TRE ROMANE SHEMBULLORË DHE NJË PROLOG

5.00

Përfshinë tri romane, Dy mamatë, Markezi i Umbrias dhe As më pak e as më shumë se një burrë, bashkë me prologun.

S’ka stok

Kategori: , , Etiketë:
Shto i Preferuar
Shto i Preferuar

Miguel de Unamuno (1864-1936), poet, dramaturg, prozator, eseist dhe filozof spanjoll, ka qenë profesor i letërsisë antike greke dhe i letërsisë klasike në Universitetin e Salamankës, ku, gjithashtu, është emëruar dy herë rektor dhe, për mosbindje, është shkarkuar, së pari, më 1924, nga diktatori Miguel Primo de Rivera dhe, së dyti, më 1936, nga diktatori Francisco Franco. Unamuno njihet si një ndër shkrimtarët, filozofët dhe intelektualët më të mëdhenj të shekullit XX. Ai ka shpikur një zhanër të ri të quajtur nivola. Kryeveprën e tij, Abel Sançez (Albas, 2023), dhe veprën që po shikoni, Tre romane shembullorë dhe një prolog (Bard Books, 2023), i ka përkthyer Antonio Çikollari.

Të dhëna për librin:

Autori Miguel de Unamuno
Titulli Tre romane shembullorë dhe një prolog
ISBN 978-9951-777-70-4
FAQE 166
Çmimi 5
Viti 2023
Autori

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “TRE ROMANE SHEMBULLORË DHE NJË PROLOG”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Mund t’ju pëlqejnë edhe…

Shopping Cart