,

GOCA E KAÇANIKUT

5.00

Goca e Kaçanikut është novela e parë historike në letërsinë shqipe, dhe, gjithashtu, opera e parë e Kosovës. Ajo u shkrua një vit pas betejës së famshme të Kaçanikut. Nga kjo betejë burrash, Gurra zgjodhi një vajzë të butë e të bukur: Pafikën.

Shto i Preferuar
Shto i Preferuar
Kategori: , Etiketa: ,

Milto Sotir Gurra (1884 – 1972), ishte atdhetar, shkrimtar e publicisti, që botoi revistat “Shkëndija”, “Zekthi”, “Mituria” dhe shkroi veprat: “Rrëjenjë”, “Kur rilindej Shqipëria”, vëllimin poetik “Dëshirë”, etj. Gjithashtu ai përktheu mjaft shkrimtarë të mëdhenj botërorë dhe është autori i të parës pjesë proze historike në letërsinë shqipe, novelës Goca e Kaçanikut.

Të dhëna për Librin:

Autori Milto Sotir Gurra
Titulli Goca e Kaçanikut
ISBN 978-9951-777-79-7
FAQE 70
Çmimi 5
Viti 2023
Autori

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “GOCA E KAÇANIKUT”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Mund t’ju pëlqejnë edhe…

Shopping Cart
GOCA E KAÇANIKUT
5.00
Shto i Preferuar
Shto i Preferuar