LETRA NGA AZILI

7.00

Libri Letra nga azili, i shkruar si ditar gjatë njëqind ditëve të pandemisë, nuk është thjesht një regjistrim realist i gjendjes pandemike nga një apartament në një lagje të Prishtinës, por një reflektim filozofik mbi këtë gjendje.

Shto i Preferuar
Shto i Preferuar
Kategori: Etiketa: , ,

Libri Letra nga azili, i shkruar si ditar gjatë njëqind ditëve të pandemisë, nuk është thjesht një regjistrim realist i gjendjes pandemike nga një apartament në një lagje të Prishtinës, por një reflektim filozofik mbi këtë gjendje. Për nga tema, ky është një libër i pandemisë; për nga koha, është libër i karantinës; për nga forma, është ditar; për nga zhanri, është ese; për nga tipi, është filozofik. Autori gjen lidhje mes mitologjisë dhe virtualitetit, mes llojeve të maskave, mes letërsisë (Milton, Shakespeare, Kafka, Borges etj.) dhe filozofisë (Platon, Aristotel, Pascal, Rousseau, Kant, Nietzsche etj.). Rrjeti i referencave shtrihet edhe në fusha të tjera, si: filmi (Scorsese, serialet) e muzika (Bob Dylan, Andrea Bocelli, Freddie Mercury, Michael Stipe, Zucchero etj.).

Të dhëna për Librin:

Autori Blerim Shala
Titulli Letra nga azili
ISBN 978-9951-777-16-2
FAQE 304
Çmimi 7
Viti 2020

 

Autori

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “LETRA NGA AZILI”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shopping Cart
LETRA NGA AZILI
7.00
Shto i Preferuar
Shto i Preferuar