,

GJASHTË PERSONAZHE NË KËRKIM TË AUTORIT

5.00

Gjashtë personazhe në kërkim të autorit është dramë që ia ndërron kursin teatrit, duke ia vënë pasqyrën përballë. Ajo jepet si një ndërhyrje e papritur e jetës mes dy shfaqjeve dhe, njëkohësisht, si një intermezzo metateatrale. Gjashtë personazhe hyjnë në teatër dhe ngjiten në skenë, duke i ndërprerë provat e një shfaqjeje të Pirandello-s, dhe duke sjellë veten si material për një shfaqje tjetër. Kështu, kjo dramë, e shkruar si prishje e provës së një shfaqjeje dhe si nisje provash për një shfaqje tjetër, risjell në skenë diskutimin mbi funksionin e teatrit dhe mbi relacionin mes jetës dhe artit. Tollovia që shkaktohet në skenë nga karakteret që vijnë nga jeta, është tematizim i problematikës së teatrit. Prandaj kjo duhet lexuar, shikuar dhe vlerësuar si drama e dramës nga origjina deri në ditët e sotme.

Shto i Preferuar
Shto i Preferuar

Luigi Pirandello (1867-1936), poet, prozator dhe dramaturg italian, konsiderohet një ndër kontribuesit më të mëdhenj të teatrit modern në botë. Në vitin 1934 fiton çmimin Nobel për Letërsi. Drama e tij më e njohur është Gjashtë personazhe në kërkim të autorit, e shfaqur për herë të parë në vitin 1921. Ajo flet për gjashtë personazhe të cilët vijnë në teatër dhe kërkojnë që regjisori ta vërë në skenë historinë e jetës së tyre. E mbushur me humor dhe dëshpërim, kjo dramë, e sjellë në shqip nga përkthyesja dhe studiuesja Anxhela Lepuri, është një arritje e jashtëzakonshme teatrale që eksploron natyrën thelbësisht absurde dhe tragjike të gjendjes njerëzore.

Të dhëna për Librin:

Autori Luigi Pirandello
Titulli Gjashtë personazhe në kërkim të autorit
ISBN 978-9951-777-55-1
FAQE 148
Çmimi 5
Viti 2022
Autori

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “GJASHTË PERSONAZHE NË KËRKIM TË AUTORIT”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shopping Cart
GJASHTË PERSONAZHE NË KËRKIM TË AUTORIT
5.00
Shto i Preferuar
Shto i Preferuar