, ,

DISTOPIA E KADARESË

7.00

Duke pasur për objekt romanin alegorik “Pallati i Ëndrrave”, studiuesi Besnik Jaha ka lexuar paralelisht tekstin dhe kontekstin, e, gjithashtu, ka komentuar edhe interpretimet letrare dhe ideologjike që kanë bërë të tjerët për këtë roman. Kështu, libri “Distopia e Kadaresë” i Besnik Jahës është monografia më e plotë për kryeromanin distopik të shkrimtarit më të njohur shqiptar.

Shto i Preferuar
Shto i Preferuar
Kategori: , , Etiketa: ,

Besnik Jaha (1988) ka kryer studimet baçelor dhe master për Letërsi Shqipe në Fakultetin e Filologjisë, në Universitetin e Prishtinës, ku vazhdon edhe studimet e doktoratës. Ka botuar studime
dhe artikuj të ndryshëm për letërsinë shqipe dhe atë botërore, si dhe hulumtime për fenomene të ndryshme nga fusha e gjuhës dhe e letërsisë. Nga viti 2020 është editor në revistën kulturore Symbol dhe në shtëpinë botuese Bard Books.

Të dhëna për librin:

Autori Besnik Jaha
Titulli Distopia e Kadaresë
ISBN 978-9951-777-82-7
FAQE 224
Çmimi 7
Viti 2024
Autori

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “DISTOPIA E KADARESË”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Mund t’ju pëlqejnë edhe…

Shopping Cart
DISTOPIA E KADARESË
7.00
Shto i Preferuar
Shto i Preferuar