SKENDERBEU

7.00

Skënderbeu: Manuskripti i Marlout është një dramë e shkruar sipas parimit postmodern të dorëshkrimit, pra si gjetje e një drame elizabetiane të shekullit 16 e cila konsiderohet dramë e humbur. Drama është ndërtuar si një rrjet intertekstual me tekste historike, letrare, kinematografike dhe teatrore, duke krijuar kështu besueshmërinë e rrëfimit dhe duke na prezantuar një hero të dualizuar, që perveçse mit, shfaqet edhe si një njeri i thjeshtë.
Drama është e përbërë nga dy pjesë, të ndara në skena. Skenderbeu i Apollonit është një Skenderbe postmodern, që aq sa i afrohet historisë, po aq i largohet asaj, duke u shfaqur si një hero që i flet më së miri lexuesit të ditëve të sotme.

Shto i Preferuar
Shto i Preferuar
Kategori: Etiketa: ,

SKENDERBEU – Manuskripti i Marlout

Të dhëna për Librin:

Autori Ag Apolloni
Titulli SKENDERBEU – Manuskripti i Marlout
ISBN 978-9951-777-62-9
FAQE 288
Çmimi 7
Viti 2022
Autori

2 shqyrtim për SKENDERBEU

  1. gralion torile

    Hello there, simply became alert to your weblog thru Google, and found that it is really informative. I’m going to be careful for brussels. I’ll appreciate in the event you continue this in future. Numerous other people will probably be benefited out of your writing. Cheers!

  2. vorbelutrioperbir

    Hello.This post was really remarkable, especially since I was browsing for thoughts on this subject last Friday.

Shtoni një shqyrtim

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shopping Cart
SKENDERBEU
7.00
Shto i Preferuar
Shto i Preferuar