,

MBROJTJA E HEKUBËS

5.00

Poezia e Lindita Ahmetit karakterizohet nga niveli i lartë i figurshmërisë, nivel i cili shtrihet dhe formësohet brenda një rrjeti të gjerë referencash.

Shto i Preferuar
Shto i Preferuar

Poezia e Lindita Ahmetit karakterizohet nga niveli i lartë i figurshmërisë, nivel i cili shtrihet dhe formësohet brenda një rrjeti të gjerë referencash. Këto referenca, në vija të trasha, ndahen në tri lloje: 1. referenca nga mitologjia, 2. referenca nga historia dhe 3. referenca nga kultura. Lindita e njeh rëndësinë e gjuhës dhe vizioni i cili “përvidhet” në disa vargje të poezive të saj është i lidhur ngushtë me gjuhën si qenie, vizion i cili pashmangshëm na e kujton atë që e thotë filozofi gjerman, Martin Heidegger, se qenia banon në gjuhë, prandaj jo rastësisht në disa vargje e gjejmë të shkruar gjuhën e vjetër shqipe me klenë a mos me klenë dhe jo rastësisht nëpër vargje janë të përmendur rilindasit si Naimi e De Rada.

 

Të dhëna për Librin:

Autori Lindita Ahmeti
Titulli Mbrojtja e Hekubës
ISBN 978-9951-777-20-9
FAQE 100
Çmimi 5
Viti 2020
Autori

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “MBROJTJA E HEKUBËS”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shopping Cart
MBROJTJA E HEKUBËS
5.00
Shto i Preferuar
Shto i Preferuar