HYRJE NË ESTETIKË

8.00

Libri Hyrje në estetikë është konceptuar si një manual për nivelin universitar, duke paraqitur e komentuar çështje, terma, vepra dhe estetë të ndryshëm, si atëherë kur shikohet nga një plan panoptik, ashtu edhe kur ndiqet një vijë kronologjike. Ky botim vjen edhe me një suplement me
tekste të përzgjedhura mbi estetikën.

Shto i Preferuar
Shto i Preferuar
Kategori: Etiketë:

Stefan Çapaliku (1965) është shkrimtar dhe akademik shqiptar. Ka doktoruar për letërsi dhe ka punuar si profesor në Universitetin e Shkodrës, pas taj në Universitetin e Arteve të Bukura në Tiranë, ndërsa nga viti 2005 punon si studiues në Akademinë e Studimeve Albanologjike. Ka botuar mbi njëzet vepra zhanresh të ndryshme, si poezi, prozë, dramë dhe studime. Krijimtaria e tij është përkthyer në disa gjuhë, si: anglisht, gjermanisht, italisht, frëngjisht, polonisht, turqisht, rumanisht, serbisht, maqedonisht etj. Romani i tij në tre vëllime, Secili çmendet simbas mënyrës së vet (I, II, III; 2016, 2017, 2018), është prezantuar në librin “Lettres européennes: Histoire de la littérature européenne” (Paris, 2021), ku është vlerësuar si një vepër e një modeli të ri letrar.

Të dhëna për librin:

Autori Stefan Çapaliku
Titulli Hyrje në estetikë
ISBN 978-9951-777-54-4
FAQE 225
Çmimi 8
Viti 2023
Autori

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “HYRJE NË ESTETIKË”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shopping Cart
HYRJE NË ESTETIKË
8.00
Shto i Preferuar
Shto i Preferuar