,

GUXO MOS MË DUAJ PRAPË

5.00

Vëllimi me 50 poezi të zgjedhura të Rita Petros është një puzzle që plotëson profilin poetik të një prej poeteve më të zëshme të dhjetëvjeçarëve të fundit në poezinë moderne shqipe. Rita Petro ka thyer barrierat konvencionale, duke krijuar një poezi neomoderne, përmes një ligjërimi që përmban një rrëfim lirik, pa u kujdesur për rimat, masat formale, duke ravijëzuar tiparet e një poezie avangardiste.

Shto i Preferuar
Shto i Preferuar

Rita Petro (Filipi), e lindur në Tiranë, më 13 mars 1962, ka diplomuar për Letërsi e Gjuhë Shqipe në Universitetin e Tiranës; është specializuar për Filozofi e Kulturë greke në Universitetin Filozofik të Athinës (1993), me profesion specialiste didakte për lëndën e Gjuhës e të Letërsisë në shkollë. Gjithashtu, autore e shumë teksteve shkollore dhe drejtoreshë e shtëpisë botuese Albas.

Të dhëna për Librin:

Autori Rita Petro
Titulli Guxo mos më duaj prapë
ISBN 978-9951-777-51-3
FAQE 98
Çmimi 5
Viti 2022
Autori

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “GUXO MOS MË DUAJ PRAPË”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shopping Cart
GUXO MOS MË DUAJ PRAPË
5.00
Shto i Preferuar
Shto i Preferuar