,

BIMA IME E KUQE

5.00

Bima ime e kuqe është një përmbledhje e poezive të autores Flora Brovina të krijuara pothuajse gjatë një harku kohor prej më se gjysmë shekulli. Ajo që bie në sy menjëherë pas leximit të poezive është fakti se pavarësisht periudhës krijuese të tyre, të gjitha, gati pa përjashtim, si ato të fillimit të krijimtarisë së saj, si ato që janë shkruar në periudhat e më vona, a këto që kanë marrë jetë tash së fundmi, shënojnë një realizim cilësor artistik e estetik.

Shto i Preferuar
Shto i Preferuar

Flora Brovina (1949) është poete, aktiviste e të drejtave të njeriut dhe e të drejtave të grave, dhe figurë politike. Pas përfundimit të studimeve universitare në Zagreb, ku u specializua në pediatri, u kthye në Kosovë dhe punoi për një kohe si gazetare për të përditshmen Rilindja.

Të dhëna për Librin:

Autori Flora Brovina
Titulli Bime ime e kuqe
ISBN 978-9951-777-50-6
FAQE 98
Çmimi 5
Viti 2022
Autori

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “BIMA IME E KUQE”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shopping Cart
BIMA IME E KUQE
5.00
Shto i Preferuar
Shto i Preferuar