POEZITË E DASHNISË

5.00

Alfonsina Storni (1892-1938) një pjesë të fëmijërisë e kaloi në Zvicër, kurse pjesën tjetër në Argjentinë. Vepra e saj pati ndikim jo vetëm te lexuesit, por edhe te disa shkrimtarë latinë. Edhe pse e njohur kryesisht për veprat poetike, ajo shkroi edhe prozë, drama dhe ese, që i botonte nëpër gazeta, ku shpesh shfaqte idetë e saj për barazi gjinore. Ajo ka shkruar një poezi erotike të karakterizuar nga thellësia dhe thjeshtësia. Libri autobiografik “Poezi të dashnisë”, i përkthyer prej Enver Robellit, është një artikulim lirik mbi një dashuri fatkeqe. Më 25 tetor 1938, pasi shkroi poezinë “Po shkoj të flej”, Alfonsina Storni, e cila vuante nga sëmundja e kancerit, bëri vetëvrasje duke u hedhur në det. Një nga këngët më popullore në botën latine, “Alfonsina y El Mar”, është krijuar në nderim të saj.

Shto i Preferuar
Shto i Preferuar
Kategori: Etiketa: , ,
“Poete si kjo lindin njëherë në shekull.”(Gabriela Mistral)
“Tre bilbila kanë Uruguaji, Kili dhe Argjentina, e ata janë: Gabriela, Juana dhe Alfonsina. Ato i përkasin botës dhe ne.” (Baldomero Fernández Moreno)
“Asnjëherë poete e gëzimit dhe e të qeshurit, [Alfonsina Storni] zhytet thellë e më thellë në ujërat e hidhura të trishtimit dhe të dëshpërimit.” (Sidonia Carmen Rosenbaum)

 

Të dhëna për Librin:

Autori Alfonsina Storni
Titulli Poezitë e dashnisë
ISBN 978-9951-777-38-4
FAQE 86
Çmimi 5
Viti 2021

Shqyrtime

Ende pa shqyrtime.

Bëhuni i pari që shqyrton “POEZITË E DASHNISË”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shopping Cart
POEZITË E DASHNISË
5.00
Shto i Preferuar
Shto i Preferuar